« wstecz

Aktualności » Święta Wielkanocne

niedziela, 12 kwietnia 2020

Wielki Czwartek - 9 kwietnia 2020 r. - Dar Eucharystii i kapłaństwa

Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Paschalne - Trzy Święte Dni, najważniejsze wydarzenia roku liturgicznego. To dzień wdzięczności Jezusowi Chrystusowi za dwa sakramenty: Eucharystię i kapłaństwo. Mszy Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00, przewodniczył ks. Kamil Kowalski wraz z  proboszczem ks. Ireneuszem Koseckim. W tym roku, ze względu na panujący stan epidemii koronawirusa, oprawa Eucharystii miała skromny charakter. Nie było obrzędu obmycia nóg 12 mężczyznom, przypominający gest miłości Chrystusa z Wieczernika, gdzie umył nogi 12 Apostołom. Na początku Mszy św. przedstawiciel parafii - Tadeusz Kępka, złożył naszym księżom życzenia, z okazji ich święta. Podkreślił, iż w panującą sytuacja pokazuje,  jak niezwykle potrzebna jest posługa kapłanów, którzy swoim życiem i udzielaniem świętych sakramentów, prowadzą nas ku Chrystusowi. W homilii ks. Kamil podkreślił jak bezcennym darem jest Eucharystia, gdy przyjmując żywego Chrystusa, pragniemy Jego mocą czynić dobro w codziennym życiu. - Kapłaństwo jest powołaniem, które może być w pełni realizowane tylko w łączności z Chrystusem - Najwyższym Kapłanem - mówił kaznodzieja. Po zakończonej Mszy św. nastąpiło przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ołtarza adoracji, zwanego „Ciemnicą”.


Wielki Piątek 2020 - Krzyż znakiem odkupienia

Wielki Piątek - to pamiątka zbawczej śmierci Chrystusa na krzyżu. Od godziny 8.00 trwała adoracja Pana Jezusa przy ołtarzu adoracji „Ciemnicy”. O godz. 17.00 rozpoczęła się Droga Krzyżowa w kościele, którą poprowadził ks. Kamil Kowalski. Rozważania oparł o tematykę rodziny i troskę o jej świętość. O 18.00 rozpoczęła się Liturgia Męki Pańskiej. Z oczywistych względów mogło w niej uczestniczyć tylko kilka osób. Parafianie łączyli się duchowo dzięki przekazowi internetowemu, poprzez parafialnego Facebooka. Nad całością przekazu czuwało rodzeństwo Sandra i Seweryn Czajkowscy. Wielkopiątkowej liturgii przewodniczył proboszcz ks. Ireneusz Kosecki. Składała się ona z trzech części: Liturgii Słowa, w czasie której odczytana została Męka Pańska, Adoracji Krzyża i Komunii świętej. W homilii ks. Kamil wskazał, iż w dźwiganiu krzyża nigdy nie jesteśmy sami; Chrystus z nami cierpi, a każdy ma krzyż uszyty na swoją miarę. Wytrwać w jego niesieniu przez całe życie, często wymaga heroizmu - wskazywał ks. Kamil. Po zakończeniu liturgii, został przeniesiony Najświętszy Sakrament do „Grobu Bożego". Adoracja indywidualna przy „Grobie" trwała do godz. 22.00.

 

Wielka Sobota 2020 - Nasza Pascha

Wielka Sobota - jest dniem bogatym w przeżycia religijne i przepiękną liturgię, choć w tym roku z powodu trwającej epidemii dużo skromniejsza, bo bez udziału licznej grupy parafian. Nie odbyło się święcenie pokarmów wielkanocnych. Przez cały dzień trwała indywidualna adoracja Jezusa Eucharystycznego w „Grobie”. O godz. 20.00 rozpoczęła się Wigilia Paschalna. Przewodniczył jej proboszcz - ks. Ireneusz Kosecki. Składała się ona z czterech części: obrzędu światła, Liturgii Słowa, Liturgii Chrzcielnej i Liturgii Eucharystycznej. Orędzie Wielkanocne - śpiewane przez organistę Bartłomieja Składanka, przypominało nam o przejściu z nocy grzechu do światła bożej łaski. W homilii ks. proboszcz zachęcał, byśmy podjęli walkę z duchowym lenistwem, by nasza tęsknota za Eucharystią - gdy już minie czas epidemia - znalazła swoje spełnienie w systematycznym udziale w niedzielnej Mszy świętej. Kaznodzieja zacytował słowa Norwida: „leń, to ktoś, kto się tylko własnymi interesami zatrudnia”. - Chcemy stanąć z wiarą i nadzieją przy Chrystusie Zmartwychwstałym, ufając, że Jego boska moc nas ocali, wleje w nasze serca radość, że to On jest Panem naszego życia - zachęcał proboszcz. 


Zmartwychwstanie Pańskie 2020 - Nadzieja, że Chrystus nas ocali...

Zmartwychwstanie Pańskie - to najstarsze i największe święto chrześcijańskie. Czcimy w nim zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią, piekłem i szatanem. Z powodu panującej epidemii nie odbyła się procesja rezurekcyjna. O godz. 6.00 proboszcz ks. Ireneusz Kosecki, podszedł do „Grobu Bożego”, wziął monstrancję z Najświętszym Sakramentem i w drzwiach kościoła udzielił całej parafii błogosławieństwa. Po odśpiewaniu hymnu „Ciebie, Boga wysławiamy”, rozpoczęła się Msza św. rezurekcyjna. Proboszcz odprawił ją w intencji całej parafii, modląc się szczególnie za zmarłych strażaków z OSP i krewnych.

W homilii zachęcał byśmy prosili Zmartwychwstałego Chrystusa o dar powstawania z naszych grzechów osobistych i narodowych, bo jak pisał C.K. Norwid: „Ojczyzna - ziomkowie - jest to moralne zjednoczenie”. Nawiązał do dekoracji „Grobu Bożego”, która przedstawia dwóch „mocarzy wiary” - św. Jana Pawła II i Sługę Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Prymas Tysiąclecia zachęcał nas, byśmy przez wiarę byli apostołami Chrystusa, byśmy znali Go nie tylko teoretycznie, ale osobiście i miłowali Go - mówił kaznodzieja. Na zakończenie Mszy św. ks. proboszcz podziękował wszystkim Parafianom, którzy poprzez transmisje internetową, włączali się duchowo w przeżycia Triduum Paschalnego.

Zdjęcia autorstwa Stanisława Stopki i Sandry Czajkowskiej.

 

Sonda
Czy Twoim zdaniem na stronie parafii potrzebne jest forum użytkowników?
Tak, to przydatna opcja Nie, to nie jest miejsce
do wymiany poglądów
Co to jest forum?
Godziny otwarcia biura parafialnego
poniedziałek - piątek: 8:00 - 9:00
Porządek Mszy Świętej

Niedziela:
7.00; 9.00 (dla dzieci i młodzieży); 11.00 (suma); 17.00

Dzień powszedni:
7.00; 17.00

Święta zniesione:
7.00; 9.00; 17.00;

Wszelkie prawa zastrzeżone dla Parafii Św. Jana Chrzciciela w Zakrzewie © 2012 - 2024. Kopiowanie tekstów zamieszczonych na łamach serwisu oraz ich udostępnianie
w mediach elektronicznych jak również w innej formie jest możliwe wyłącznie za pisemną zgodą właściciela serwisu.
projekt i wykonanie: gqim.com