Wizyta Duszpasterska 2024

Podsumowanie wizyty duszpasterskiej - 2024 r.

1. Dzięki Bożej Opatrzności zakończyliśmy wizytę duszpasterską – zwaną kolędą. Przyszedł czas na podsumowanie i podziękowanie. Jeszcze raz okazało się, że kolęda to okazja do osobistych spotkań z ludźmi, to rozmowy o radościach i bolączkach, problemach małżeńskich, tych związanych z wychowaniem dzieci; to codzienna troska o chleb powszedni. Jest dzisiaj czas, aby Wam Kochani Parafianie za wszelkie dobro podziękować. Za serdeczne i ciepłe przyjęcie nas: Ks. Kamila i mnie w waszych domach rodzinnych. Dziękujemy Wam za dar wspólnej modlitwy, rozmowy, poczęstunek: obiady, herbaty, kawy, pyszne ciasta. Bardzo dziękujemy kierowcom – paniom i panom, którzy przyjeżdżali po nas, aby nas zabrać na kolędowy szlak i odwieźć z powrotem na plebanię.

• Odwiedziliśmy 949 rodzin: ks. Kamil – 459; ks. proboszcz - 490 (mieszka w nich 2711 osób), co stanowi 94,43%
  • Nie przyjęło nas: 56 rodzin; w tym 35 - które w ogóle nie przyjmują, a 21 - które w tym roku nie przyjęły (z przyczyn zdrowotnych, rodzinnych, zawodowych) - co stanowi 5,57%
  • W sumie w parafii jest 1005 rodzin (nie raz 2 rodziny mieszkające w jednym domu)

2. Szczególnie ciszyliśmy się, gdy na księdza oczekiwała cała rodzina, często wielopokoleniowa. Przybyło kilkanaście nowych domów – to głównie młode małżeństwa, które chcą być na swoim, w większości z naszej parafii. Nadal spora grupa naszych parafian pracuje za granicą: 69 osób. Łączna liczba naszych parafian: 2857 osób.

3. Cieszymy się, że wracamy do liczniejszego uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. Co nas martwi i niepokoi: liczba małżeństw niesakramentalnych. Jest ich obecnie 36. Część z nich nie ma żadnych przeszkód kanonicznych do zawarcia małżeństwa sakramentalnego. Zachęcamy do przyjęcia tego sakramentu i obiecujemy pomoc w sprawach formalnych – dokumenty, zaświadczenia.

4. Bardzo dziękujemy za ofiary składane podczas naszego kolędowania. Będą one przeznaczone na pokrycie kosztów związanych z inwestycjami na cmentarzu parafialnym (głównie naprawą ogrodzenia cmentarnego, nowego wjazdu na cmentarz oraz funkcjonowania naszej parafii). Dziękujemy także tym rodzinom, które oprócz ofiar kolędowych złożyły ofiary na utrzymanie naszej parafii.

5. Serdecznie dziękujemy za chwile wspólnie spędzone w Waszych domach rodzinnych. Za spotkania z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi, osobami starszymi i chorymi. Niech Bóg wynagrodzi obfitością swoich darów Waszą dobroć i otwartość serca.