« wstecz

Grupy działające w parafii » Klub Krwiodawstwa

W tym roku minie 5 lat od powstania Klubu Honorowego Dawcy Krwi im. Jana Pawła II w parafii św. Jana Chrzciciela w Zakrzewie. A oto jego krótka historia:

Na jednym ze spotkań Stowarzyszenia „Zakrzew-Wspólna Droga" zrodził się pomysł powołania do życia Zakrzewskiego Klubu Honorowego Dawcy Krwi. Podjęliśmy rozmowy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu, pragnęliśmy włączyć się w promowanie idei krwiodawstwa. Krew jako bezcenny lek bardzo często podawana jest tylko w stanach zagrożenia życia. Źródłem tego jedynego w swoim rodzaju leku, nie dającego się zastąpić żadnym środkiem farmaceutycznym, jest wyłącznie człowiek. Honorowe krwiodawstwo to dawanie cząstki siebie, bezinteresownie, anonimowo, bez oczekiwania na wdzięczność, a jednocześnie niesienie pomocy tym, którzy na tę pomoc bardzo czekają. W Polsce nieustannie brakuje krwi. Potrzebna jest do ratowania zdrowia i życia ofiar wypadków, niezbędna podczas wielu zabiegów chirurgicznych. Na preparaty wytwarzane z krwi czekają osoby cierpiące na choroby krwi. Jedynym jej źródłem są zdrowi ludzie, którzy rozumieją, że oddawanie krwi to rodzaj posłannictwa.

To szczególne wyzwanie zmobilizowało wiele osób z naszej parafii do przystąpienia w szeregi Klubu Honorowego Dawcy Krwi. Pierwsze spotkanie odbyło się 16 października 2007 r. w „Dzień Papieski", szczególny dzień, by pokazać, że potrafimy być ofiarni na co dzień. Klub nazwaliśmy im. Jana Pawła II. To Jego słowa napisane w encyklice Evangelium vitae: Logika kultu duchowego przyjemnego Bogu wymaga, aby sławienie Ewangelii życia dokonywało się przede wszystkim w codziennym życiu i wyrażało się przez miłość do innych i dar z samego siebie... stały się mottem działalności Klubu i wypełnianiem duchowego testamentu Ojca Świętego Jana Pawła II.

 Na pierwszą akcję, która odbyła się w niedzielę 11 listopada 2007 r. zgłosiło się 42 osoby, ale z różnych przyczyn zdrowotnych krew oddało 28 osób, co w przeliczeniu oznacza 12,60 litra krwi. To był sukces. Kolejne akcje odbywały się cyklicznie 4 razy w roku. W 2008 r. krew oddało 81 osób- to 31,50 litra krwi, w 2009 r. 101 osób -- to 46 litrów, 2010 r. krew oddało 131 osób w sumie 59 litrów krwi a w 2011r. 115 osób oddało 53 litry krwi. W 2012 r. w trzech zbiórkach krew oddało 63 osoby -- w sumie 28,35 litra krwi.

W dwudziestu zbiórkach zorganizowanych przez KHDK w parafii św. Jana Chrzciciela w Zakrzewie udało się zebrać 240 litrów krwi. Włączyliśmy się również w akcję Zostań dawcą szpiku -- jedna ze zbiórek krwi odbyła się dla siatkarza Czarnych Radom -- Jakuba Pastuszki, chorego na białaczkę. W ten sposób budujemy żywy pomnik Janowi Pawłowi II. W bocznej nawie naszej świątyni umieściliśmy tablicę z personaliami dawców krwi. Z roku na rok dawców przybywa, jest ich już blisko 100.

W 2008 r. Polski Czerwony Krzyż nadał Klubowi Medal Pamiątkowy Ruchu Honorowego Krwiodawstwa PCK Twoja Krew Ratuje Życie, a w 2009 r. Medalem Prezydenta Miasta Radomia zostały uhonorowane osoby koordynujące i najbardziej zaangażowane w pracę na rzecz rozwoju honorowego krwiodawstwa i służby krwi. W 2012 r. za włączenie się w ogólnopolską akcję poboru krwi Podaruj kroplę miłości (2 zbiórki) podziękowanie otrzymał proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela ks. Ireneusz Kosecki.

Sonda
Czy Twoim zdaniem na stronie parafii potrzebne jest forum użytkowników?
Tak, to przydatna opcja Nie, to nie jest miejsce
do wymiany poglądów
Co to jest forum?
Godziny otwarcia biura parafialnego
poniedziałek - piątek: 8:00 - 9:00
Porządek Mszy Świętej

Niedziela:
7.00; 9.00 (dla dzieci i młodzieży); 11.00 (suma); 17.00

Dzień powszedni:
7.00; 17.00

Święta zniesione:
7.00; 9.00; 17.00;

Wszelkie prawa zastrzeżone dla Parafii Św. Jana Chrzciciela w Zakrzewie © 2012 - 2024. Kopiowanie tekstów zamieszczonych na łamach serwisu oraz ich udostępnianie
w mediach elektronicznych jak również w innej formie jest możliwe wyłącznie za pisemną zgodą właściciela serwisu.
projekt i wykonanie: gqim.com