Duszpasterstwa » Duszpasterstwo Narzeczonych

Małżeństwo chrześcijańskie jest sakramentem. Znaczy to, że umowę małżeńską ludzi ochrzczonych, zawartą w formie przepisanej przez Kościół, Pan Jezus uświęcił i uczynił ją trwałym źródłem nadprzyrodzonej łaski dla małżonków. Umowa ta ma być zawierana wobec proboszcza lub innego upoważnionego kapłana oraz dwóch świadków. Ale ani kapłan, ani świadkowie nie mogą narzeczonym udzielić sakramentu Małżeństwa. Kościół nie może też nigdy rozwiązać małżeństwa ważnie zawartego i dopełnionego. Narzeczeni sami udzielają sobie sakramentu Małżeństwa. A gdy wypowiadają przysięgę Chrystus łączy ich w małżeństwo i pozostanie z nimi nadal jako źródło łaski w każdej chwili ich małżeńskiego życia. Z sakramentu Małżeństwa wynikają trzy skutki: jedność, nierozerwalność i uświęcenie.

Narzeczeństwo jest dla narzeczonych wielką próbą życiową, bo jest czasem trudnych decyzji, jest też próbą ich wiary, postawy moralnej, charakterów. Dlatego narzeczonym trzeba wiele światła we wzajemnym poznawaniu i przygotowaniu się do małżeństwa.

PRZYGOTOWANIE DALSZE

1. Program dla młodzieży szkół średnich- tematy poruszające różnego rodzaju powołania, zwłaszcza do małżeństwa.

2. Kurs przedmałżeński prowadzony w ramach katechezy szkolnej w ostatniej klasie szkoły średniej, potwierdzony dokumentem wystawionym przez katechetę.

PRZYGOTOWANIE BLIŻSZE:

1. Katecheza przygotowująca wszystkie pary małżeńskie z danego roku kalendarzowego podczas trzech spotkań- pierwsze w styczniu. Spotkania prowadzi ksiądz proboszcz.

2. Narzeczeni spotykają się dodatkowo z doradczynią z Poradnictwa Rodzinnego -- także trzy razy.

3. W ramach katechez promowane są strony internetowe związane z problematyką przygotowania do Sakramentu Małżeństwa, zwłaszcza Diecezjalnego Duszpasterstwa Rodzin.

4. Narzeczeni mogą zakupić albo wypożyczyć odpowiednią literaturę.

5. Narzeczeni powinni uczestniczyć w dniu skupienia albo w trzydniowych rekolekcjach, organizowanych przez Diecezjalne Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Radomskiej.

PRZYGOTOWANIE BEZPOŚREDNIE

1. Zapowiedzi - wymagane dokumenty: dowód osobisty, metryka chrztu - ważna przez 6 miesięcy, dokument z USC o ślubie konkordatowym, dokument o odbytym kursie przedmałżeńskim i o odbytych spotkaniach w Katolickiej Poradni Życia Rodzinnego.

2. Dwie spowiedzi: pierwsza po zapowiedziach, druga w tygodniu przed ślubem.