Aktualności » Roztocze - majówkowe pielgrzymowanie

wtorek, 30 kwietnia 2019
Tradycją naszej, zakrzewskiej parafii jest pielgrzymowanie w tzw. majowy weekend. W tym roku, w dniach 30 kwietnia - 2 maja, udali się na pielgrzymkę autokarową na Roztocze. To mało znany zakątek Polski, ale jakże urokliwy. 54 osoby, o godz. 4.00 spod naszej świątyni wyruszyły na pielgrzymi szlak. Przewodnikiem i pilotem była p. Aleksandra Bernat. O godz. 8.00 uczestniczyli we Mszy św., odprawianej przez naszego proboszcza i opiekuna duchowego ks. Ireneusza Koseckiego, w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Tomaszowie Lubelskim. Następnie odwiedzili muzeum i obóz zagłady w Bełżcu, miejsce męczeństwa ponad pół miliona Żydów. Kolejnym punktem pierwszego dnia pielgrzymki był spacer i podziwianie przepięknego rezerwatu szumów nad Tanwią. Około godz. 16.00 pielgrzymi dotarli na nocleg, do Krasnobrodu. Drugiego dnia, o godz. 9.00 rozpoczęli zwiedzanie skansenu etnograficznego w Guciowie. To był sentymentalny powrót do czasów, które już nie wrócą, o czym przypomniało oglądanie starych narzędzi rolniczych, pieczenie i spożywanie podpłomyków. O godz. 11.00 pielgrzymi dotarli do Szczebrzeszyna, znanego ze słynnego wiersza Jana Brzechwy: „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie". Mieszkańcy tego miasteczka wykonali dla swego „bohatera” pomnik i ustawili go na środku rynku. Zwiedzanie Zwierzyńca, kolejnego pięknego miejsca na Roztoczu, nasi pielgrzymi rozpoczęli od miejsca, gdzie znajdował się obóz przejściowy dla dzieci z zamojszczyzny, które były mordowane i wywożone do III Rzeszy. Następnie uroczym parkiem przeszli do słynnego „kościoła na wodzie”, znajdującego się w centrum tego tonącego w zieleni miasta. Ciesząc się słoneczną pogodą zatrzymali się przy stawach „Echo” by nacieszyć się zapachem sosnowego lasu i urokiem stawów. O godz. 17.00 uczestniczyli we Mszy św. w sanktuarium św. Stanisława w Górecku Kościelnym. Trzeci dzień odpoczynku rozpoczęli od udziału we Mszy św. w sanktuarium Pani Roztocza w Krasonobrodzie. Po jej zakończeniu, zwiedzali klasztor i miejsce objawień Matki Bożej. Ostatnim punktem programu majówki był Zamość. Trzygodzinne zwiedzanie miasta z miejscowym przewodnikiem, było wielką ucztą dla ducha. Ubogaceni urokiem Roztocza pielgrzymi wrócili do Zakrzewa ok. 20.00, zachwyceni jak piękna jest Polska.
Galeria zdjęć dostępna TUTAJ .