Aktualności » Dożynki Gminno - Parafialne

niedziela, 04 września 2022

W niedzielę - 4 września, przeżywaliśmy Dożynki Gminno - Parafialne. Rozpoczęły się Mszą świętą o godz. 11.00, którą w intencji parafii, gminy Zakrzew, rolników, i mieszkańców sołectwa Zakrzew odprawił proboszcz ks. Ireneusz Kosecki. Honor Starostów Dożynkowych pełnili w tym roku p. Marta i Hubert Walczakowie z Zakrzewskiej Woli. Mieszkańcy sołectwa Zakrzewskiej Woli, jako reprezentanci całej naszej parafii, przygotowali piękny wieniec dożynkowy z symbolami eucharystycznymi. W uroczystej procesji wieniec do świątyni wnieśli sołtys Andrzej Posłuszny, Robert Świątkowski, Jan Stachura i Stanisław Zamkowski. Tradycyjnie kapela „Kalina” z Marianowic, w odmłodzonym składzie, śpiewem ubogaciła dożynkową liturgię. W homilii ks. proboszcz przypomniał jak bezcennym darem od Boga jest chleb powszedni. Dożynki to okazja do wdzięczności wobec Boga i  rolników oraz tych, którzy swoją ofiarną pracą dają nam chleb: młynarze, piekarze, transportowcy i sprzedawcy.  Wdzięczność, to drugie imię miłości. Msza św. - Eucharystia, w której uczestniczymy, jest doskonałą okazją by Bogu wyśpiewać naszą wdzięczność słowami narodowej modlitwy: „Przed Twe ołtarze zanosim błaganie, Ojczyznę wolną pobłogosław Panie - mówił kaznodzieja.

Po skończonej homilii, proboszcz dokonał poświęcenia wieńca dożynkowego. W Eucharystii oprócz licznie zebranych parafian, uczestniczyli także zaproszeni goście: wójt Gminy Zakrzew, Leszek Margas, sekretarz Gminy Bernadeta Domińczak, skarbnik Gminy Agnieszka Świątkowska, parlamentarzyści, wójtowie sąsiednich Gmin, starosta radomski, Radni Gminy Zakrzew, poczty sztandarowe Ochotniczej Straży Pożarnej Gminy Zakrzew, wraz z prezesami, naczelnikami i druhami. Po zakończonej Mszy św. uczestnicy liturgii, przeszli w uroczystym orszaku dożynkowym na boisko szkolne, gdzie została ustawiona scena, na której odbyła się dalsza część święta chleba. Przybyłych gości powitał gospodarz Gminy, wójt Leszek Margas. Pełniący honor starostów dożynkowych - Marta i Hubert Walczakowie,  przekazali wójtowi chleb, który został w sposób symboliczny przełamany, jako znak przyjaźni i wdzięczności Bogu i ludziom. W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy zwyciężył nasz wieniec parafialny. Na scenie, aż do późnych godzin nocnych, odbywały się występy zespołów ludowych i tanecznych. Podczas dożynek prezentowały się kapele ludowe, wystąpiły zespoły KORDIAN, MIŁY PAN i gwiazda wieczoru „ MILANO”. Nie zabrakło stoisk z atrakcjami dla dzieci oraz oferty kulinarnej. W finale wieczoru, przed sceną, zgromadziło się kilka tysięcy ludzi, którzy z wielkim entuzjazmem oklaskiwali swoich idoli. Ok. 22.00 odbył się pokaz sztucznych ogni. Serdecznie dziękujemy organizatorom za przygotowanie uroczystości, a parafianom i gościom za liczny udział w dziękczynieniu za dar chleba.

Galerię zdjęć, autorstwa Waldemara Skorzy, można zobaczyć TUTAJ